top of page

KORSAN TAKSİ

Korsan taksi, bir taksi plakasına sahip olmadan, belediyeye ve maliyeye kayıtsız biçimde yolcu taşınmasına denir. Korsan taksiler illegal biçimde yolcu, yük, vs. taşımacılığı yapar. Bu araçlar trafikteki sayılarını aktif olarak arttırmaktadır. Günümüzde, İstanbul'da 25 bin civarı, İzmir'de ise 6 bin civarı korsan taksi olduğu tahmin edilmektedir.


Korsan taksi ve korsan taksiciler, ticari taksinin daha ucuz bir alternatifi olarak görülüyor. Bununla birlikte korsan taksicilik bir suçtur. Korsan taksici ve bunları kullanan yolcu tespit edildiği takdirde cezalandırılır. 1 Ocak 2022’den itibaren 9.125₺ idari para cezası uygulanmaya başlamıştır. Ayrıca araçlar trafikten 60 gün süreyle men edilmektedir. Korsan taksiyi tercih eden yolculara ise 607₺ idari para cezası kesilmektedir.


Korsan taksi, insanları ticari taksi fiyatlarının yaklaşık yarı fiyatına taşıma alternatifi sunarak cezbetmektedir. Sosyal medyada, kendi siteleri üzerinden ve online reklam vererek tanıtımlarını yapmaktadırlar. Aşağıda bir korsan taksi sitesinden alınan yazı alıntılanmışır: "Uşak Korsan Taksi Çağır olarak faaliyet göstermekteyiz. Ekibimiz seçkin ve tecrübeli kişilerden oluşup, araçlarımız çok çeşitli ve her ihtiyaca hitap edecek modellerden oluşmaktadır. Siz değerli müşterilerimizin 24 saat huzur ve güven içerisinde şehir içi ve şehir dışı ulaşımlarında ucuz taksi hizmeti vermekteyiz, Uşak Taksi Çağır Olarak misafirperverliği ve kalitesiyle hizmetinizdeyiz. Uşak korsan taksi ile ucuz ve konforlu yolculuğun keyfini sürmeniz için size hizmet vermeye devam ediyoruz.


7/24 Taksi Hizmeti.

Günün her saati ulaşabileceğiniz yaygın bir hizmet ağımız vardır.

Güvenilir Hizmet.

Ekibimiz deneyimli şoför ve klimalı araçlardan oluşur, güven taşırız.

Geniş Hizmet Ağı.

Şehiriçi, şehirdışı, havaalanı taşımacılığı, evcil hayvan taşımacılığı, kargo ve paket taşımacılığı ve personel taşımacılığı dahil çok alanda yanınızdayız.

Duyarlı Ekip.

Şehit aileleri için ücretsiz taşıma hizmeti vermekteyiz.


Ayrıca Korsan taksiler, taşıdıkları yolculara esasında birbirlerini tanıyormuş izlenimi oluşturmak için yolculuk öncesi bilgi alışverişinde bulunurlar. Kontrollerde yolcu değil de tanıdık taşıdıkları izlenimi vermek asıl amaçtır.


Uşak'ta korsan taksi, şehir görece küçük olduğu için çok azdır. Bundan dolayı Uşak Korsan Taksi denilince nispeten uygun bir noktadadır. Yine de Uşak'ın belli başlı mahallelerinde esnaflarla, komşularla kurulan samimiyet üzerinden korsan taksi yapılmaktadır. Bunun dışında eğlence kulüpleri çalışanları da korsan taksi ile taşınmaktadır. Korsan Taksi Uşak, Uşak Ucuz Taksi gibi sloganlarla faaliyetlerine etmektedirler.Comments


bottom of page